یاوری: تیم ملی نیاز به سرمربی بزرگ خارجی دارد
تهران – ایرنا – سرمربی تیم فوتبال نونهالان ایران گفت: فدراسیون برای هدایت تیم ملی باید به دنبال سرمربی با کیفیتی چون کی روش باشد تا بازهم شاهد پیشرفت فوتبال ایران باشیم.

یاوری: تیم ملی نیاز به سرمربی بزرگ خارجی دارد
«محمد یاوری» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر چند که تصمیم گیری برای انتخاب سرمربی تیم ملی با فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان است ولی اگر بتوان از سرمربی خارجی درجه یک استفاده کنیم که توانایی رشد و یکسان سازی فوتبال تیم های پایه را نیز داشته باشد، موفق خواهیم بود.
وی گفت: کی روش در دوران حضورش در فوتبال ایران با حواشی مختلفی روبه رو بود که البته باید بگویم ما مربیان ایرانی و مسئولان فوتبال کشور نیز کمی، چگونگی استفاده از سرمربی خارجی به مانند کی روش را بلد نبودیم. باید از حضور هشت ساله او در ایران بهترین بهره برداری را انجام می دادیم و به نوعی او را از نظر علمی و دانش فنی تخلیه می کردیم.
سرمربی تیم زیر۱۴ سال فوتبال ایران افزود: در دوره سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ از مربیان ایرانی برای حضور در جلسات هم اندیشی دعوت می شد که خود ما از آن استقبال نکردیم. باید شیوه برخورد با سرمربیان خارجی را بیاموزیم تا بتوانیم به فوتبال خود کمک بیشتری کنیم.
یاوری با تاکید بر اینکه برای موفقیت تیم ملی، تعامل بین سرمربی خارجی با مربیان لیگ برتری و رده های پایه بسیار مهم است، افزود: اگر سرمربی خارجی فکر خود را معطوف به تیم ملی کند و دو فاکتور گفته شده را انجام ندهد، قطعا ما طرف برنده حضور او در تیم ملی نیستیم.
وی با اشاره به وضعیت تیم ملی پس از جدایی کارلوس کی روش تصریح کرد: هم اکنون بازیکنان بسیار خوبی درتیم ملی حضور دارند البته همه این بازیکنان خوب به لطف حضور کی روش در تیم ملی تربیت نشدند بلکه باید از زحمات مربیان رده های پایه و لیگ برتر که این بازیکنان را پرورش دادند تا کی روش آنها را به تیم ملی دعوت کند، تشکر کرد.
سرمربی تیم نونهالان ایران ادامه داد: اگر بخواهیم پیشرفت تیم ملی را فقط به حساب کی روش بنویسیم کاملا غلط است و اگر هم این رشد را برای مربیان ایرانی منظور کنیم باز هم اشتباه است. در موفقیت یک تیم فوتبال عوامل زیادی دست به دست هم می دهند و نمی توان موفقیت ها را به پای یک نفر نوشت.
یاوری افزود: وقتی ۶ بازیکن درجه یک چپ پا در تیم ملی حضور دارند به معنای این است که آنها از طریق مربیان داخلی آموزش دیده اند تا به تیم ملی دعوت شوند. ولی کار خوب کی روش مجبور کردن فدراسیون و سازمان لیگ برای جوانگرایی در لیگ برتر بود که سبب شد بازیکنان جوان برای حضور در تیم ملی به آمادگی مطلوب برسند.
وی ادامه داد: وحید امیری، سردار آزمون، امید ابراهیمی، مجید حسینی، علیرضا بیرانوند، محمد حسین کنعانی زادگان، مهدی طارمی، روزبه چشمی و بسیار دیگر از بازیکنان تیم ملی در همین تیم های پایه و لیگ برتر رشد کردند و در تیم ملی چهره شدند که لازم است تلاش این مربیان نادیده گرفته نشود.
وی در باره شرایط تیم فوتبال نونهالان بیان کرد: از زمانی که وظیفه هدایت تیم نونهالان را بر عهده گرفتم بازیکنان در چهار تورنمنت شرکت کردند تا بازیکنان مستعد را انتخاب کنیم. البته بازیکنانی که از لیست نهایی ما کنار رفتند به حال خود رها نشدند وتوسط استعداد یاب ها پرورش داده می شوند.
سرمربی تیم فوتبال نونهالان افزود: برگزاری فستیوال هایی که توسط کمیته جوانان در شهرهای مختلف برگزار شد در رشد و شناسایی بازیکنان مستعد تاثیر زیادی داشت که می تواند زیر بنای بسیار خوبی برای تیم نوجوانان محسوب شود.
وی ادامه داد: در این مدت محمد امین دوستان و حمید رضا شریفی دو بازیکنی بودند که به تیم نوجوانان معرفی شدند و عباس چمنیان سرمربی این رده نیز از آنها استفاده کرد. البته نباید از تلاش مناطق ۹ گانه کشور برای شناسایی بازیکنان مستعد نونهال گذشت و قطعا برای نخستین بار بود که فدراسیون برای فوتبال پایه اینگونه هزینه و برنامه ریزی می کرد.
تیم زیر ۱۴ سال ایران در یک سال گذشته درچهار تورنمنت خارج از کشور به مصاف حریفان رفته است که نخستین آن تورنمنت ارمنستان با حضور تیم هایی از کشورهای بلاروس، ارمنستان، مقدونیه و قزاقستان بود که تیم نونهالان ایران موفق شد به مقام نخست برسد. همچنین این تیم در رقابت های قطر با حضور میزبان و تونس با دو پیروزی قهرمان شد.
تیم زیر ۱۴ سال ایران در سومین تورنمنت خود که کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار کرد به مصاف تیم های تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، ازبکستان و قرقیزستان رفت و بدون شکست و تساوی و حتی گل خورده به مقام قهرمانی رسید.
آخرین حضور تیم نونهالان ایران در رقابت های هشت جانبه «آری» با حضور تیم های اول کره جنوبی و شمالی، ازبکستان و ایران در گروه یک و تیم های دوم کره شمالی و جنوبی، ویتنام و چین در گروه دوم به میزبانی شهر سئول بود که تیم ایران در مصاف با تیم های کره ای مغلوب شد و به رغم پیروزی مقابل ازبکستان به جمع چهار تیم نهایی راه نیافت.
نونهالان ایران برای کسب جایگاه پنجم تا هشتمی به مصاف تیم چین رفتند که پس از پیروزی برای رسیدن به یکی از رده های پنجمی و ششمی مقابل تیم ویتنام صف آرایی کردند و با قبول شکست در ضربات پنالتی، با کسب مقام ششمی به کار خود در این رقابت ها پایان دادند.


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران