آقای مهدوی کیا از شما انتظار نداشتیم

سرمربی سابق تیم‌های ملی پایه کشورمان با ابراز گلایه شدید از اظهارات گفته شده در برنامه نود پیرامون فوتبال پایه می‌گوید: عادل فردوسی پور، به نمایش زشتی‌های فوتبال عادت کرده و همه می‌دانند وی چه مسیری را دنبال می‌کند، اما از مهدی مهدوی کیا که به مردمی بودن و بااخلاقی معروف است، زیر سوال بردن فعالیت‌های مربیان سالم و زحمتکش در رده پایه بعید بود.

همه نحوه ورود مهدوی کیا را به فوتبال پایه را می‌دانند
برنامه نود هفته گذشته با حضور مهدوی کیا بازیکن سابق تیم ملی و مدیر آکادمی کیا به بحث در خصوص وضعیت فوتبال پایه در ایران پرداخت که اظهارات مطرح شده در این برنامه اعتراضات زیادی را از سوی جمعی از مربیان فعال در رده پایه به همراه داشت که محمد یاوری نیز یکی از همین مربیان بود. وی که از مربیان باسابقه فوتبال اصفهان است و سابقه مربیگری در تیم‌های ملی رده پایه را داشته و یکی از استعدادیاب های شاخص فوتبال به شمار می‌آید،‌ در گفت وگو با اصفهان زیبا با انتقاد از برنامه نود که زشتی‌های فوتبال را برجسته می‌کند، به ابراز گلایه مندی از اظهارات مهدوی کیا پرداخته و می‌گوید: وی دو سال است که وارد فوتبال پایه شده و همه نیز می‌دانند که نحوه ورودش به چه صورتی بوده است، بنابراین درست نیست که شمشیر به روی مربیان بی پناهی بکشد که سال‌هاست در این حوزه فعالیت دارند و تلاش‌های آنها هیچ گاه دیده نمی‌شود. یاوری می‌افزاید: قبول داریم فوتبال نیز همانند سایر پدیده‌ها، می‌تواند دچار فسادهایی شود؛ همچنان که محسنات بسیاری دارد، اما به صرف اینکه در فوتبال فساد وجود دارد، نمی‌توان منکر مربیان زحمتکش این رشته شد که هزینه‌های زندگی خود را از این راه تامین می‌کنند. وی با بیان اینکه به جای پاک کردن صورت مساله، باید به دنبال راهکار و راه چاره بود، تاکید می‌کند: من از آقای فردوسی پور سوال دارم که چرا این قدر اصرار دارد به زشتی‌های فوتبال بپردازد و برنامه وی به محلی برای تبلیغات یک آکادمی تبدیل شود، در صورتی که مربیان زیادی در حوزه فوتبال پایه مدعی هستند؛ زیرا استعدادهای زیادی را پرورش داده‌اند و یک مورد سوءاستفاده نیز وجود نداشته است، چرا وی سراغ امثال این مربیان نمی‌رود؟ چرا وی حاضر نیست بدون رانت، مربیان سازنده را که بازیکنان زیادی را به فوتبال ملی ایران معرفی کرده‌اند، به برنامه‌اش دعوت کند اما تا مساله کوچکی رخ می‌دهد، آن‌را پیراهن عثمان می‌کند؟ این کارشناس فوتبال معتقد است باید از مربیان زحمتکش که با اخلاص در این حوزه فعالیت می‌کنند، دفاع کرد زیرا بازیکنان بزرگ را همین مربیان پرورش داده‌اند و می‌گوید: خانواده‌ها باید برای ثبت نام و فعالیت فرزندان خود در مدارس و آکادمی‌های فوتبال، تحقیقات لازم را صورت بدهند و فدراسیون فوتبال و هیات های استانی نیز باید نظارت کامل بر روند فعالیتی این مراکز داشته باشند. انتظار می‌رود فدراسیون فوتبال و نهادهای مرتبط به شناسایی افراد سالم و ناسالم این حوزه اقدام کنند و اگر تخلفی مشاهده کردند، با آن برخورد کنند تا سایر افراد بدنام نشده و اینگونه زیر سوال نروند.

مربیان پایه از برنامه نود و مهدوی کیا شاکی هستند
یاوری با اشــــاره به شاکی بودن مربیــــان پایه از صحبت‌های مطرح شده در برنامه نود می‌گوید: حرکت صورت گرفته در برنامه نود و زیر سوال بردن فوتبال پایه به هیچ عنوان درست نبود و به جای مطرح کردن این مباحث، باید مدارس فوتبال و آکادمی‌هایی را که با سلامت کاری، به فوتبال ایران خدمت می‌کنند معرفی می‌کردند، همانگونه که من و جمع دیگری از مربیان مدعی هستیم.وی ادامــه می‌دهد: شروع فعالیـــــت آکادمی مهدوی کیا به این صورت بود که وی به عنوان تیم ملی فوتبال دانش آموزی زیر ۱۱ سال، بهتــــرین‌های کشور را که دســـترنج سایر مربیان بودند، جمع کرد و آکادمی فوتبالش را تشکیل داد و صدای اعتراض هیچ کدام از مربیان هم بلند نشد و همچنان هم مهدوی کیا را به عنوان یک مربی سالم می‌شناسیم، اما توقع نداشتیم وی این گونه برخورد کرده و به روی مربیان فوتبال پایه شمشیر بکشد. این کارشناس فوتبال با تاکید بر اینکه مربیان مردان و زنان آینده جامعه را می‌سازند و وظیفه مهمی بر دوش آنها گذاشته شده است، می‌گوید: مربیان باید اهتمام ویژه ای بر روی مسائل تربیتی داشته باشند و البته برخی از مربیان هم مقصر هستند که بهانه به دست دیگران می‌دهند. به طور نمونه، آموزش خصوصی در فوتبال کار اشتباهی است و امکان سوءاستفاده به این بهانه فراهم می‌شود و خانواده‌ها باید دقت لازم و کافی را در این خصوص داشته باشند. وی با بیان اینکه نفس مهدوی کیا از جای گرم بلند می‌شود، می‌افزاید: مگر مهدوی کیا درآمد و موقعیت فعلی‌اش را از فوتبال به دست نیاورده است که به عنوان یک بازیکن ملی پوش که برای فوتبال ایران افتخارآفرینی کرده، نوش جانش باشد، اینگونه می‌گوید؟! درست است که او اینگونه قضاوت کند؟ آیا امکاناتی که در اختیار وی گذاشته شده، در اختیار سایر مربیان زحمتکش فوتبال پایه نیز قرار گرفته است؟ همچنان‌که امکاناتی که ازسوی شهرداری تهران در اختیار مهدوی کیاست، در اختیار مربیان سازنده تهران همانند عبدی و الله کرم نیست. آیا سایر آکادمی‌ها می‌توانند تیم‌هایشان را به تورنمنت‌های بین الملی اعزام کنند؟ بازیکنان که هم اکنون در آکادمی فوتبال مهدوی کیا آموزش می بییند، توسط مربیان گمنام شناسایی شده‌اند اما زحمات آنها دیده نمی‌شود و وی با استفاده از موقعیتش، توانسته این بازیکنان را در اختیار بگیرد. یاوری ادامه می‌دهد: مهدوی کیا در این گفت وگو اشاره داشت که چرا خانواده‌ها اصرار دارند فرزندانشان را به سمت فوتبال بیاورند، اما باید از وی پرسید که این کودکان به جای فوتبال چه کار کنند؟ یعنی این تفریح سالم را رها کرده و به سراغ کارهای دیگری بروند؟ این همه مربی عاشق فوتبال که در سراسر کشور مدارک مربوط را دریافت کرده‌اند و نه تیمی در اختیار دارند و نه امکانات و نه موقعیت شما را، باید چه کار کنند؟ ما باید رفتار رونالدو و مسی را ببینیم یا شمارا؟

سپهر نقش جهان؛ نماینده اصفهان در لیگ دسته دو
در ادامه گفت وگو با محمد یاوری، بحث به تیم سپهر نقش جهان کشید که به عنوان نماینده فوتبال استان در لیگ دسته دو حضور دارد. یاوری که مدتی است مربیگری این تیم را برعهده گرفته است، در این خصوص می‌گوید: متاسفانه در شهر اصفهان، با این همه هوادار فوتبال و شرکت و صنایع، حمایتی از این تیم نمی‌شود و کادر فنی و بازیکنان این تیم بدون چشمداشت مالی، در تلاش برای حفظ سهمیه فوتبال استان و ارتقای وضعیت آن هستند. وی ادامه می‌دهد: بازیکنان با کیفیتی در تیم سپهر نقش جهان حضور دارند که توسط سپاهان و ذوب آهن دیده نشده‌اند و کادر فنی تیم‌های اصفهانی، بازیکنان با کیفیت مشابه و هزینه بالا را به خدمت می‌گیرند. یاوری می‌افزاید: با تشکر از زحمات کادر فنی قبلی، از زمانی که مسوولیت فنی این تیم را برعهده گرفته‌ام، بازیکنان خوب کار کرده و علاقه مندی نشان می‌دهند و می‌توانیم امیدوار به کسب سهمیه لیگ دسته یک باشیم که در این مسیر نیازمند حمایت هستیم، البته رییس هیات فوتبال استان اصفهان و یکی از اعضای شورای شهر اصفهان قول‌های مساعدی برای حمایت از این تیم داده‌اند.

منبع:روزنامه اصفهان زیبا

http://www.isfahanziba.ir/node/36192


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران