نقش ورزش در رشد مناسب جسمی کودکان

کودک در ابتدای زندگی خود به علت ناتوانی، متکی به دیگران است اما در او امکان رشد وجود دارد. تغییر وضعیت او از بی تعادلی و ناتوانی به سوی استقلال روند بسیار کندی را طی می کند و در طی مراحل مختلف صورت می گیرد. رشد دستگاه عصبی و عضلات و شکل گیری آنها با گذشت زمان تکامل می یابد.

کودک کم کم می آموزد چگونه دستورالعمل ها و قوانین را اجرا کند، با دیگران چگونه همکاری کند، چگونه نوبت را رعایت کرده و یا از قوانین اطاعت کند و به چه ترتیب با دیگران تشریک مساعی نماید. اینها قواعد اجتماعی و قوانینی هستند که کودک فقط به هنگام بازی و ورزش آنها را فرا می گیرد. با ورزش کردن خلاقیت ها، مهارت ها و توانمندی های جسمی لازم را در زندگی اش تقویت می کند و بزرگ می شود.

نقش ورزش در رشد روانی کودک

یکی از متمایزترین جنبه های حیات معنوی هر فرد، شخصیت اوست و ورزش می تواند از راه های گوناگون در روحیه و شخصیت ورزشکاران اثر مثبت بگذارد. تلاش کودکان برای به دست آوردن موفقیت ورزشی، اعتماد به نفس آنها را بالا می برد و چون ورزش همیشه با پیروزی قرین نیست، کودکان با این واقعیت از زندگی آشنا می شوند و می فهمند که همیشه و در هر شرایطی نمی توان پیروز بود، بلکه شکست هم واقعیتی است که باید آن را پذیرفت و همین الگوهای حرکتی و مهارتی در سنین کودکی زمینه ساز رشد روانی و معنوی آنهاست.

ویژگی های ورزش کودکان

کودکان صرفنظر از هر فرهنگ و ملیتی در هر گوشه از دنیا که زندگی کنند، بازی می کنند، حتی زمانی که از این همه تنوع و دگرگونی در ساخت اسباب بازی ها خبری نبود، باستان شناسان شواهدی دال بر وجود اسباب بازی در هنگام پیدایش انسان های ما قبل تاریخ کشف کرده اند، اما اهمیت نقش آن در تکامل هوش کودک به تازگی کشف شده است. تحقیقات امروز بر فعالیت های بدنی همه جانبه تاکید دارد که لازمه آن ایجاد برنامه های ورزشی و تشویق کودکان بر درگیر شدن در انواع فعالیت هاست.

کودکان در رقابت های ورزشی و بازی از استعدادهای نهفته خود مطلع می شوند و این می تواند امید آنها را به موقعیت های ورزشی و غیر ورزشی افزایش دهد. به طور کلی ورزش برای کودکان با هر توانایی و در هر سنی مهم است زیرا پایه خواندن، نوشتن، منطق ریاضی و خلاقیت کودکان از بازی شروع می شود.

نقش والدین در تشویق کودکان به ورزش

والدین اولین هم بازی کودکان شان هستند و تحقیقات در این زمینه نشان می دهد، کودکانی که بیشتر با والدین شان بازی می کنند از رشد عقلی بیشتری برخوردارند، اعتقاد والدین در مورد ورزش تشویق مستقیم آنها و مهم تر از آن نقش و نیروی والدین به عنوان الگوی رفتار است که در سطح فعالیت کودکان تأثیر می گذارد. نقش پدر و مادر در درگیر شدن کودکان با ورزش بسیار حیاتی است و آنها می توانند میزان توانایی های فرزند خود را در فعالیت های ورزشی بسنجد و بشناسند.

لذا از شما همشهری، هم استانی و ایرانی عزیز تقاضامندم ورزش را از ابتدای کوکان در صندوقچه ذهن کودکانتان به عنوان یک ارزش اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی قرار دهید. کودکان باید از نقش هدایتی والدین شان بهره مند شوند بگذاریم تا هفت سالگی به بازی و شادی و تحرک بدنی بپردازند و از هشت سالگی مهارت های پایه ورزشی را که مورد علاقه شان است را به آنها ارائه کنیم. کودکی که ورزش می کند کمتر آسیب اجتماعی می بیند چون قوی تر می شود، با هوش می شود، با درک و فهم تر می شود و خلاصه مطلب انسان بهتری می شود.

منبع:خبرگذاری ایمنا

 

 


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران