مربی سابق تیم ملی جوانان ایران با حمایت از سخنان و برنامه ریزی کی روش برای حضور تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی گفت: به اعتقاد من باید از تمامی برنامه‌های وی حمایت کرد و این حمایت فراتر از فدراسیون فوتبال وزارت ورزش است و نیازمند حمایت ملی از سوی تمامی ایرانیان است در هر پست و شخصیتی که هستند.

محمد یاوری در گفت وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا منطقه اصفهان، در خصوص قرعه کشی تیم ملی ایران و همگروهی با تیم‌های اسپانیا، پرتغال و مراکش اظهار کرد: به اعتقاد من این که گفته شد ایران در گروه مرگ قرار گرفت درست نیست، هیچ مرگی برای ما وجود ندارد زمانی که به دنبال متولد شدن و حیات تازه هستیم. تیم ملی ما می‌خواهد با یک عملکرد خوب با نسل تازه و جوانی که فکر می‌کنم یکی از بهترین نسل‌های فوتبال ایران است در این مسابقات متولد شود و قدرت، توان و ظرفیت خود در عرصه جهانی به نمایش بگذارد؛ بنابراین مردنی در کار نیست.

کی روش فوتبال ایران را متحول کرد

وی افزود: برای ما زمانی که می‌خواهیم بزرگ و توانمند شویم همگروهی و رقابت با تیم‌های بزرگی مثل اسپانیا و پرتغال بهتر از رقابت با تیم‌های دیگر است. در رقابت و جدال با چنین تیم‌هایی شخصیت تیمی و بازیکنان ما نیز شکل می‌گیرد و بزرگ می‌شود. اعتقاد دارم این بهترین فرصت است تا بتوانیم در عرصه جهانی خود را بالاتر ببریم و این ظرفیت و توان در بازیکنان ما وجود دارد.

وی ادامه داد: زمانی در مسابقات جهانی در تیم ملی چپ پا نداشتیم، در حالیکه در تیم ملی فعلی حدود ۷ بازیکن چپ پای بسیار خوب وجود دارد؛ این نشات گرفته از برنامه ریزی و اهدافی است که سرمربی تیم ملی دارد. بازیکنانی که هر یک در زمان حضور در تیم‌های خود و تیم ملی تأثیر گذاری زیادی دارند، البته باید در اینجا از کار خوب مربیان داخلی و باشگاهها نیز تقدیر کرد.

سرمربی سابق تیم ملی جوانان ایران با تمجید از عملکرد کی روش گفت: زمانی که وی هدایت تیم ملی را در دست گرفت همانگونه که در صحبت‌های خود نیز گفته به شدت با مشکل کمبود بازیکنان با کیفیت روبرو بود اما با بررسی‌ها و پیگیری‌هایی که کادر وی انجام دادند، توانستند بازیکنان ایرانی بسیار خوبی را در داخل وخارج از ایران شناسایی و به تیم ملی اضافه کنند این موضوع موجب شده تا در شرایط فعلی به اندازه دو تیم بازیکنان خوب و آماده داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در تیم ملی در هر پست دو یا ۳ بازیکن بسیار خوب و آماده داریم و دروازه بانهایی که می‌توانند به خوبی در آخرین نقطه دفاعی تیم ملی قرار گیرند، ساخت چنین تیمی همراه با تغییر تفکر در بازیکنان کار درستی نیست.

وی با انتقاد از رویهٔ برخی از مربیان داخلی در برخورد و ناسازگاری با سرمربی تیم ملی فوتبال خاطر نشان کرد: نمی‌دانم چرا یکی از مربیان داخلی برای کوبیدن کی روش به مقایسه ورزش ایران و پرتغال پرداخت و گفت ورزش ایران بالاتر از ورزش پرتغال است ونیاز به چنین مربیانی نداریم، به عنوان مثال؛ ایران یکی از قدرتهای کشتی از گذشته بوده و هست و انکاری در این مساله نیست بنابراین چنین مقایسه‌ای اشتباه محض است.

وی افزود: به عنوان یک مربی ایرانی دست کی روش را برای هرگونه کمکی می‌فشارم و از مربیان دیگر هم می‌خواهم برای اعتلا و پیشرفت فوتبال کشورمان از این فرصت استفاده کنند و همگی در یک مسیر گام برداریم.

وی در خصوص برنامه کی روش برای بازیکنان باشگاهها که در اختیار تیم ملی قرار گیرند، گفت: برنامه وی برای مدت باقی مانده تا جام جهانی خوب است. بی تردید با بررسی و تحقیقاتی که انجام داده به چنین نتیجه‌ای رسیده است که درصدد اجرای آن است. برنامه‌هایی که در فوتبال مدرن و امروزی تیم‌های بزرگ در حال اجرا است نباید به خاطر تنگ نظریهایی که داریم و یا اختلاف سلیقه تیم و بازیکنانمان را در شرایط بد قرار دهیم.

یاوری تاکید کرد: برنامه‌ای که کی روش در نظر دارد بر روی بازیکنان داخلی اجرایی کند بیشتر از نظر ذهنی و روحی است بعد ازگذشت این چند سال با تمریناتی که داشتند از نظر تکنیکی و جسمانی به مرحله خوبی رسیدند، اما بازیکنان ما باید از نظر ذهنی آماده حضور در بازیهای بزرگ و بازیکنان بزرگ شوند مساله ای که باید تا زمان جام جهانی محقق شود.

وی ادامه داد: زمانی که انگشت اشاره کی روش برای تمرکز و کار بیشتر به روی بازیکنان حاضر در لیگ ایران می‌رود مشخص می‌شود که نوع سیستم فوتبال ایران درست نیست و تفکری که در بازیکنان، مربیان و تیم‌های داخلی برقرار است دارای نقطه ضعف است. چرا می‌گوید بازیکنان حاضر در لیگ‌های خارجی را با سیستمی که داریم فقط نظارت می‌کنم چرا که می‌داند در تیم‌هایی هستند که با علم به روز فوتبال دنیا در حال کار هستند و ذهن و فکر آنها توان مقابله با رویدادهای بزرگ را دارد مساله مهم بازیکنان داخلی هستند.

وی با اشاره به بخشی از صحبتهای کی روش در خصوص دوربین‌های تلویزیونی تصریح کرد: زمانی که وی می‌گوید دوربین‌های زیادی تمام حرکات بازیکنان من را زیر نظر دارند و نباید حرکت اشتباهی از آن سر بزند، مشخص است که وی فکر همه چیز را کرده و می‌خواهد دوربین‌ها به جای نمایشی از عصبانیت یا اشتباه بازیکنان ایرانی تکنیک ناب وهوش بازی خوب آنها را به جهان مخابره کنند، چرا از این فرصت استفاده نکنیم.

کرانچار به دستیار جوان، پرانرژی و با انگیزه نیاز دارد

این پیشکسوت فوتبال در خصوص وضعیت سپاهان و کرانچار گفت: کرانچار مربی خوبی است اما آنچه بدان در این برهه نیاز دارد یک دستیار خوب، پرانرژی و با فکر است که حتی از میان مربیان جوان سپاهان نیز می‌تواند انتخاب کند تا سرمایه گذاری باشد برای آینده باشگاه سپاهان.

وی خاطر نشان کرد: سپاهان از بازیکنان و شرایط و خوبی سود می‌برد، حضور یک دستیار در کنار کرانچار می‌تواند کادر هدایتی تیم سپاهان را تکمیل کند و شرایط را تغییر دهد. مربیان و حتی پیشکسوتان زیادی از فوتبال اصفهان حاضر هستند که برای بازگشت شرایط خوب وطلایی سپاهان در کنار تیم باشند.

تفکرات قلعه نویی با بازیکنان ذوب آهن همگرایی ندارد

این کارشناس فوتبال همچنین در خصوص وضعیت ذوب آهن گفت: ذوب آهن نیز همانند سپاهان بازیکن و مربی خوبی دارد اما موادی که در ذوب آهن در کنار هم قرار گرفتند با یکدیگر همگرایی ندارند. قلعه نویی همیشه با بازیکنان بزرگ و آماده کار کرده و در رأس تیمی مثل شرایط فعلی ذوب آهن نبوده است، ذوب آهن در حال حاضر قاسم حدادی خود را از دست داده است بازیکنی که بی شک تأثیر گذارترین بازیکنان ذوب آهن است. خلأ وی به شدت در کار تیمی ذوب آهن مشکل ایجاد کرده است.

یاوری افزود: نگاهی به عملکرد بازیکنان ذوب آهن در فصل گذشته و حال نشان می‌دهد که باید برای رفع مشکلات آنها و بازگرداندن انگیزه و روحیه شاداب تیمی کار کرد.

وی در پایان خطر نشان کرد: بهر جهت فوتبال اصفهان دارای دو نماینده در لیگ برتر است که هر دو زنگ خطر جدی برای هر تیمی می‌توانند باشند، تیم‌هایی که به دیگر تیم‌های شهرستانهای و غیر سرخابی انگیزه و روحیه بزرگ شدن دادند، بنابراین با کمی تفکر و تغییرات می‌توان دوباره شاهد بازیهای زیبا، شاداب و قوی همراه با نتیجه از این ذوب آهن و سپاهان باشیم.

 

منبع:ایسنا

 

 


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران