برای تحت کنترل قرار دادن استرس بازیکن ، به مهارت کنترل استرس نیاز است و مربیان باید این مهارت را مانند تمرینات روزانه به بازیکنان خود آموزش دهند.
استرس در فوتبال موضوعی طبیعی است و تمام بازیکنان به نوعی آن را تجربه می​کنند. این‌که چه نوع برخوردی با استرس داشته باشیم با توجه به هر فردی می​تواند متفاوت باشد.

استرس حالتی است که در آن شرایط، شخص با انتظاراتی مواجه می​شود که باید آن‌ها را برآورده کند و اگر بتواند آن‌ها را برآورده کند، استرس کمی در او به وجود می​آید و اگر نتواند، استرس بیشتری بر او غالب می​شود.

استرس شامل استرس‌های خوب و بد است، ما انسان‌ها باید کمی استرس داشته باشیم و در بازیکنان این‌که چه میزان استرس خوب و چه میزان استرس بد است، به بازیکنی که با استرس مقابله می​کند، بستگی دارد.

علائم استرس شامل علائم رفتاری، جسمانی و شناختی است. به علائم جسمانی، علائم فیزیولوژیکی هم گفته می​شود که در چنین حالتی ضربان قلب و یا تنفس فرد بالا می​رود. در علائم رفتاری نیز می‌توان به این‌که فرد بسیار حرف می​زند و یا تکرر ادرار دارد اشاره کرد و علائم شناختی هم علائم ذهنی است که از طریق مشاهده می‌توان متوجه وجود آن در فرد شد.

یک مربی باتوجه به این علائم در بازیکن باید تصمیم بگیرد که چه نوع مداخلاتی را وارد کند. اگر علائم جسمانی بیشتر باشد، مربی باید از روش​های کاهش دهنده ​های جسمانی نسبت به ذهنی استفاده کند و در چنین شرایط مربی باید از روش‌های آرام​ سازی استفاده کند. در کل ما برای تحت کنترل قرار دادن استرس به مهارت کنترل استرس نیاز داریم و باید این مهارت را در ورزشکار بالا ببریم و مربیان باید این مهارت را مانند تمرینات روزانه به بازیکنان خود آموزش دهند.

در این راستا ما نیاز به دو مهندسی فرد و محیط داریم. مهندسی محیط این است که باید اطراف بازیکن را بررسی و آن محیط را برای فرد ورزشکار متعادل کنیم. مهندسی فرد هم این است که باید آگاهی و شناخت و چگونگی برخورد بازیکن با استرس را بالا ببریم.

در مهندسی فرد به عنوان مثال بازیکن می ​تواند یکسری کارهای جسمانی انجام دهد، بدود و راه برود یا از اعتقادات خود که همان آرام​ کننده‌ها هستند، استفاده کند، یعنی هر فردی باید با توجه به سلایق و علایق خود برای مقابله با استرس خود تصمیم بگیرد، چرا که پهنای باند برانگیختگی و مقابله با استرس هر فردی متفاوت است و ظرفیت برخورد هر بازیکن با آن نیز متفاوت می​باشد.

در مهندسی محیط هم می​توانیم برای بازیکن شبیه​ سازی​های تمرین به مسابقه را به وجود آوریم و می​توانیم محرک​هایی که ممکن است در آینده برای بازیکن به وجود آید را کهنه کنیم. به عنوان مثال تیم‌ملی ما می​خواهد برای بازی به استرالیا برود، پس مربیان ما باید شرایط استادیوم، شهر، آب‌و‌هوا و هر آن‌چه ممکن است در آن‌جا ورزشکار با آن روبه‌رو شود را برای او شبیه​ سازی و فراهم کنند.

برخی مواقع نوع واکنش مربی به اشتباهات بازیکنان باعث بالا بردن سطح استرس فرد می​شود. به هر حال مربیان ما باید سطح مهارت، سن، نیازهای روانی و موقعیت بازی بازیکنان خود را در نظر داشته باشند و می​توان گفت بازیکنان جوان نسبت به بازیکنانی که تجربه و سن بالاتری دارند، نیاز به بالا بردن روحیه دارند. به عنوان مثال یک بازیکن جوان نسبت به یک بازیکن با تجربه​ به انتقاد مربیان خود حساس​تر است، پس خود مربی می​تواند باعث کاهش یا بالا رفتن استرس بازیکنش شود. در واقع خود مربی هم باید مدیریت استرس را بلد باشد و اگر بلد نباشد نیاز به روانشناس دارد.

پس اگر انتظارات​مان را به موضوعی مثبت تبدیل کنیم، بازیکن حمایت می‌شود و اگر همین انتظارات را منفی کنیم در مقابله با استرس تاثیرگذار است. مربیان ما اگر در مسابقات نتیجه ​گرا نباشند، استرس بازیکنان کمتر و استرس تحت کنترل قرار می​گیرد، چرا که نتیجه در دست ما نیست ولی تلاش دست بازیکن است پس وجه به تمام این موارد مهم است.

 مهم‌ترین فاکتوری که برای بازیکن مهم است و باید در اصل ورزش به آن توجه شود، اصل لذت درفوتبال است که متاسفانه در جامعه ورزش ما این اصل نادیده گرفته شده است. وقتی بازیکن از فوتبال کردن لذت ببرد، دید فکری آن نسبت به فوتبال تغییر می​کند ولی اگر به این صورت نباشد همیشه فوتبال برای آن‌ به عنوان یک تکلیف سنگین خواهد بود، در نتیجه استرس و مشکلات دیگری برای فرد به وجود می​آید.


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران