محمد یاوری در خصوص سبک بازی ایران در مقابل مراکش گفت: به اعتقاد من کی روش تصمیم دارد نفوذ تیم مراکش را از سرچشمه قطع کند تا فشاری متوجه خط دفاعی و دروازه ایران نشود.

سرمربی تیم ملی زیر ۱۴ سال ایران در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، در خصوص بازی اول ایران مقابل مراکش اظهار کرد: با توجه به شناختی که از کی روش دارم و برنامه‌های فنی که می دانم، تصور من بر این است که وی تلاش می‌کند در این بازی نفوذ مراکش را از سرچشمه قطع کند. ممکن است خیلی از کارشناسان و یا حتی خود من به این تغییر در خط دفاعی ایراد بگیریم، یا نگران خط دفاعی باشیم و یا نگران این باشیم که نقطه آشیل تیم ملی خط دفاعی آن است، اما با توجه به بررسی که کردم به نظر می‌رسد با گذاشتن ۳ هافبک متمرکز می‌خواهد سعی کند حمله حریف را از نقطه شروع کنترل کند.

پیروزی مقابل مراکش، برد خفیف اما بزرگ

وي با اشاره به سبک بازی مراکش گفت: با توجه به این که خاصیت تیم مراکش این است که می‌خواهند توپ را به هافبک دفاعی خود برسانند تا وی نیز از ارسال توپ‌های قطری از کنارها استفاده کند نقشه کی روش این است که جلوی این برنامه را بگیرد و اجازه ارسال توپ از خط میانی به سمت دروازه ما را ندهد. این مساله موجب می‌شود فشار کمتری بر روی خط دفاعی و دروازه تیم ما ایجاد شود.

یاوری تاکید کرد: اگر بتوانیم در خط هافبک این مساله را اجرایی کنیم ضریب موفقیت ما که حداقل گرفتن یک مساوی است بیشتر می‌شود و حتی می‌توان امیدوار به یک برد خفیف که می‌تواند یک برد بزرگ باشد، نیز باشیم که من به این قضیه بسیار خوش بین هستم.

وی خاطر نشان کرد: اما اگر بازیکنان آن‌ها از خط هافبک تیم ما عبور کنند و به دفاع ما نزدیک شوند این خطرناک و نگران کننده است.

پیشکسوت فوتبال کشورمان افزود: شکل سازمان دفاعی ما یک سازمان دفاعی خوب است و من چیزی که از کی روش دیدم فشار بر روی تیم حریف برای جلوگیری از حمله آن‌ها است.

کی روش یک نعمت برای تیم ملی

وی در واکنش به صحبت‌های رسانه‌های بین المللی که سرمربی ایران را در جمع آنالیزورهای بزرگ دنیا می‌دانند، گفت: بله این یک واقعیت است، کی روش در آنالیز تیم‌ها تبحر خاصی دارد. این یک نعمت برای ما است که یک آنالیزور بزرگ دنیا سرمربی تیم ملی ما است.

وی ادامه داد: با توجه به سیاست‌های خاص حرفه‌ای و شناختی که نسبت به نوع مسابقات دارد کی روش از این نظر یک مربی کامل و با کلاس در رده جهانی است.

 

آنالیز حریفان روی مانیتور مقابل بازیکنان

یاوری در خصوص ویژگی داشتن یک آنالیز خوب اظهار کرد: در مورد آنالیز همیشه این مثال را زده‌ام که فکر کنید در یک اتاق تاریک هستید، اگر آنالیز و شناختی نسبت به اتاق نداشته نباشید ممکن است به در و دیوار برخورد کنید یا هر مانعی که در اتاق وجود دارد. اما اگر شناخت و آنالیز دقیقی نسبت به آن داشته باشید مثل این است که وارد اتاق روشنی شده‌اید که نور کافی دارد که حتی اگر چاهی در آن باشد به راحتی از آن رد شوید.

وی ادامه داد: مطمئن هستم کی روش آنالیز خوبی از حریفان به تیم منتقل کرده است. حتی خبر دارم اردوهایی که بسیاری از مربیان در روز بعد از مسابقه با آن مخالف بودند، بر روی مانیتورهایی که مقابل بازیکنان بود آنالیز و ویژگی‌های سه تیم پرتغال، مراکش و اسپانیا را نشان می‌داد و این نشان می‌دهد که با برنامه کار می‌کند و آنالیز دقیقی دارد.

کی روش، یک تیم حامی قوی برای تیم ایران

کارشناس فوتبال کشورمان در مورد خصوصیات فردی کی روش گفت: کی روش مدیریت خیلی خوبی دارد. همیشه شرایطی که برای تیمش ایجاد می‌کند بسیار خوب است. به نظر من کی روش خودش یک تیم حامی برای تیمش است هم در بحث فنی و تیم نقش مثبت دارد و هم در بخش تیم حامی نقش بسیار مثبتی دارد که از یک طرف روحیه حریفان ایران را می‌کاهد و تمرکز آن‌ها را به هم می زند و از طرف دیگر به تیم خود روحیه بالا می‌دهد. نمی‌خواهم رؤیایی فکر کنم، اما اگر شرط فنی که همان بستن تیم مراکش از خط هافبک باشد را رعایت کنیم و موفق باشیم، می‌توانیم به موفقیت در این بازی برسیم.

کار غیر حرفه‌ای سرمربی اسپانیا شاید به ضرر تیمشان تمام شود

وی در خصوص بازی دو تیم دیگر همگروه ایران، یعنی اسپانیا وپرتغال گفت: دو تیم دو قدرت پایاپای هستند. بعد از امضا قرارداد سرمربی تیم ملی اسپانیا با مسئولان باشگاه رئال مادرید برای فصل بعد حاشیه‌های زیادی برای این تیم ایجاد کرد. فدراسیون فوتبال اسپانیا عکس العمل نشان داده و خیلی ناراحت و ناراضی هستند.

یاوری تاکید کرد: این می‌تواند تمرکز و رفتار بازیکنان تیم ملی اسپانیا را بر هم بزند روی آن‌ها اثر بگذارد. بازیکنان اسپانیا بیشتر از دو تیم رئال و بارسلونا هستند و این کار غیر حرفه‌ای بود که خوشبختانه تیم اسپانیا درگیر آن شد. ممکن است اردوی تیم ملی اسپانیا به اردوی تیم ملی فرانسه در ۲۰۱۰ در افریقای جنوبی تبدیل شود.

سرمربی تیم ملی اسپانیا بر روی نیمکت رئال

وی ادامه داد: اصلاً بعید نیست این اتفاق رخ دهد. رئال و بارسلونا حساسیت زیادی نسبت به یکدیگر دارند. الان سرمربی رئال مادرید سرمربی تیم ملی اسپانیا است واین خوب نیست.

مرگ نه؛ تولدی دوباره برای تیم ملی

وی با اشاره به اظهارات برخی در زمان قرعه کشی و حضور ایران در گروه مرگ گفت: بر خلاف اعتقاد بسیاری که می گویند این گروه، گروه مرگ برای ما است؛ می گویم این گروه می‌تواند گروه تولد دوباره تیم ما باشد و البته نوع قرعه کشی هم خوب بوده، بازی اول با مراکش قرعه خوبی برای ما است به این دلیل که اگر بازی اول ما با پرتغال بود اگر نتیجه خوبی نمی‌گرفتیم ممکن بود تیم نتواند برای بازی بعدی خودش را جمع و جور کند.

وی تصریح کرد: اما الان پله پله جلو می‌رویم. درست است مراکش تیم خوبی است اما شهرت خاصی ندارد. تیم سطح یک جهان نیست. ممکن است بتوانیم آن‌ها را شکست دهیم. ما تیم ضعیفی نیستیم.

یاوری خاطرنشان کرد: بازی پرتغال و اسپانیا را با توجه به شناختی که از دو تیم داریم و شرایط موجود ضریب تساوی را زیادتر می‌بینم هر چند پرتغال و به خصوص رونالدو در اوج است و اسپانیا آن چیزی نیست که باید باشد.

طارمی وینگر نیست

سرمربی سابق تیم ملی جوانان در خصوص مصدومیت و احتمال غیبت طارمی گفت: طارمی را دوست دارم؛ اما فکر می‌کنم یک توفیق اجباری برایمان ایجاد می‌شود اگر وی را نداشته باشیم. چرا که طارمی را وینگر نمی‌بینم. شاید کی روش بخواهد نقش دیگری به وی بدهد و به سردار نزدیکش کند، اما مثلاً اگر امیری سرحال داشته باشیم نباید نگران بازی نکردن طارمی باشیم. چرا که در این پست یک چپ پای تخصصی می‌خواهیم که هم بتواند شوت بزند و هم ارسال با پای چپ داشته باشد و هم بتواند سریع دور بزند. من می‌پسندم که امیری یا محمدی بازی کند والبته در این پست چند چپ پای خوب داریم.

جهانبخش و انصاری فر بهتر از دژاگه

یاوری شرایط فعلی کریم انصاری فر و علیرضا جهانبخش را بهتر از شرایط کنونی اشکان دژاگه خواند و افزود: نبود وی نگران کننده نیست درست است یک بازیکن بین المللی است. اما خیلی وقت به صورت رسمی است بازی نکرده، در این بخش جهانبخش و انصاری فر خیلی خوب هستند.

سامانِ بی نظیر

وی با اشاره به سامان قدوس تاکید کرد: به نظرم اگر سامان قدوس بتواند نظر کی روش را جلب کند خیلی به نفع تیم ما است. چرا که سامان الان در شرایط اوج از نظر انگیزه و فنی و کارسازی است.

وی افزود: بهترین بازیکنی که کی روش طی چند سال اخیر از جمع بازیکنان ایرانی مقیم خارج از کشور به تیم ملی معرفی کرد سامان قدوس بوده است. البته قوچان نژاد هم خوب بوده اما سامان قدوس بازیکن بسیار خوبی است و به درد تیم می‌خورد و بی نظیر است این پسر.

به حاج صفی اعتقاد زیاد دارم

وی در خصوص خصوص شجاعی و حاج صفی گفت: شجاعی نشان داده به عنوان هافبک دفاعی خیلی کار ساز نیست. فکر می‌کنم امید ابراهیمی بهتر باشد. شجاعی بازیکن خوبی است اما زمانی که صاحب توپ شود، چرا که خودش زیاد تلاشی برای گرفتن توپ نمی‌کند. اما حاج صفی را می دانم که بازیکن خوبی است و به وی اعتقاد زیادی دارم که می‌تواند مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: جام جهانی جایی نیست که شما فرصت کنید که توپ به شما برسد، باید برای گرفتن توپ تلاش کنید. شجاعی در بخش گرفتن و مالکیت توپ در حد پاس و دربیلینگ خوب نیست؛ اما بازیکن حرفه‌ای است که در سطح بالایی بازی می‌کند ومی تواند به درد ما بخورد اما نه به عنوان یک لیدر از ابتدای بازی.

تله‌ای به اسم سردار

یاوری در خصوص موقعیت آزمون در میزان شناخت تیم‌ها نسبت به این بازیکن نیز گفت: این به نوعی نکته مثبت است که بازیکنان جوان و آینده دار ما بتوانند در سطح بین المللی و رسانه‌ها در دید باشند، اما فکر می‌کنم اکثر تیم‌ها اجازه فعالیت آن چنانی همانند قبل به سردار ندهند. آزمون و جهانبخش برای تیم‌ها مهره‌های شناخته شده‌ای هستند. البته احتمال دارد که کی روش از سردار به عنوان تله استفاده کند اگر چنین برنامه‌ای داشته باشد خوب است.

وی خاطر نشان کرد: مطمئن هستم کی روش تمام این موضوعات را می‌داند. برخی مواقع شاهکارهایی از وی دیدم که نشان از تیز هوشی‌اش است ممکن است در این بازی با یک تیم ملی تازه روبرو شویم و این اصلاً بعید نیست


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران