اروپایی‌ها به دنبال درآمدزایی و طرفدار هستند نه استعدادیابی

محمد یاوری از چرایی نماینده نداشتن برندهای مطرح فوتبال در ایران می گوید

 

تاسيس اولين مدرسه فوتبال در اصفهان به سال ۶۴ بازمي‌گردد كه اولین مدرسه فوتبال در اصفهان زیر نظر هيات فوتبال استان اصفهان تشکیل شد و اولين مدرس آن هوشنگي از بازيكنان قديمي فوتبال اصفهان بود. يك سال بعد منصور ابراهيم زاده و محمد ياوري مسئوليت فني اين مدرسه را بر عهده گرفتند و فعاليت آن نيز چند سالي ادامه پيدا كرد تا اينكه محدوديت‌هاي مالي و نبرد پشتوانه قوي اين مدرسه را به حالت نيمه تعطيل و در نهايت نيز به تعطيلي كامل كشانيد. سپهر حيدري را مي‌توان سرشناس‌ترين محصول اين مدرسه دانست. حدود يك دهه بعد يك بار ديگر فعاليت مدرسه فوتبال در اصفهان از سرگرفته شد تا امروز که اصفهان شاهد فعالیت مدارس فوتبال و آکادمی های زیادی است که در سطح کشوری حرف های زیادی برای گفتن دارند.

وقتی آکادمی های فوتبال محور اصلی ویژه نامه است و قرار است از فوتبال پایه حرف بزنیم، گزینه ای بهتر از محمد یاوری پیدا نمی کنیم. مربی تیم ملی ۱۴ سال که سال ها مسئولیت استعدادیابی برای تیم های مختلف را برعهده داشته است، در این گفت وگو به بررسی فعالیت مدارس فوتبال و تفاوت آن با آکادمی ها پرداخته و تاکید می کند برخلاف برخی تبلیغات و جوسازی ها، هیچ کدام از باشگاه های سرشناس دنیا در ایران نمایندگی ندارند و به چرایی این موضوع می پردازد. با ما همراه شوید:

چند سالی است که مدارس فوتبال در کشور نامشان را به آکادمی تغییر داده اند. این تغییر واژه ای را چه طور ارزیابی می کنید؟

همانند بسیاری از واژه ها، اصطلاح آکادمی در ایران با مفهوم آن در دنیا متفاوت است. آکادمی در دنیا صرفا یک کلاس آموزشی نیست که بازیکنان تیم تشکیل داده و مسابقاتی هم بدهند، بلکه تمام آکادمی جنبه های زندگی بازیکن را فرا می گیرد و برای آن برنامه ریزی دارد، و علاوه بر آموزش تئوری و عملی، اسکان و تغذیه و تحصیل آن ها نیز در این مراکز است و به نوعی مشابه دانشگاه تربیت بدنی ما به شمار می رود. در جریان سفری که اخیرا به همراه تیم ملی به قطر داشتیم، در کمپ اسپایر قطر اسکان داشتیم که این آکادمی در رشته هایی مانند فوتبال، بسکتبال و والیبال فعالیت داشت و کودکان در این مرکز اسکان داشته و تمام مراحل زندگی آن ها در این کمپ پیگیری می شد. نمی توان صرفا یک کلاس آموزشی گذاشت و آنرا آکادمی نامید. آکادمی فصل بین مدرسه فوتبال و تیم حرفه ای است و در این مقطع کودکان آموزش دیده و به تیم های حرفه ای منتقل می شوند.

با این تعریف با مفهوم رایج در دنیا، آکادمی فوتبال داریم؟

به نظر من با توجه به مفهوم جهانی آن نه. ما مفهومی را در ایران جا انداخته ایم و باشگاه های حرفه ای ما به آن مبادرت می کنند که باشگاه هایی همانند همانند سپاهان، ذوب آهن و فولاد خوزستان نماد اصلی آکادمی به شمار می آیند. این باشگاه ها شرایط زندگی یک بازیکن را زیر نظر دارند و خوابگاه در اختیار وی می گذارند و مباحث تحصیلی بازیکنان را شاید به طور کامل نه، ولی در مجموع دنبال می کنند اما مستقیما بازیکن را به تیم های حرفه ای می برند، در صورتی که روال درستی نیست. بارسلونا را در نظر بگیرید، آکادمی مجزایی با نام لاماسیا دارد و تیم هایی که در لیگ رده های سنی شرکت می کنند، در این آکادمی نیستند. بازیکنان آنجا ابتدا در مدارس فوتبال هستند، سپس به لاماسیا می روند و سپس به تیم های حرفه ای بارسلونا ملحق می شوند. سعید عزت الهی وقتی به اسپانیا رفت، ابتدا برای تیم اصلی پذیرفته نشد و وقتی پس از مدتی شایستگی هایش را نشان داد، به تیم اصلی رسید.

بر اساس آئین نامه فدراسیون فوتبال، فعالیت آکادمی باشگاه هایی مانند سپاهان و ذوب آهن تایید می شود اما زمانی که بررسی می کنیم، متوجه می شویم که معنا و مفهموم این آکادمی ها، با مفهوم مصطلح و رایج آن در فوتبال اروپا تفاوت دارد.

در مدتی حدود ۳۰ ساله ای که از عمر مدارس فوتبال می گذرد، چه کارکردی برای فوتبال ایران داشته اند؟ آیا بحث استعدادیابی و پرورش بازیکن در این مراکز انجام شده است؟

به جرات می گویم که این کار انجام شده، به خصوص طی ده سال گذشته به شکلی کاملا حرفه ای کارکرد مثبت و رضایت بخشی داشته است. فعالیت مدارس فوتبال بر اساس برنامه ریزی جلو می رود و البته مانند بسیاری دیگری از پدیده های کشور نواقصی هم دارد که آنرا قبول داریم. بهرحال هر جایی مسائل مالی پیش می آید، فساد هم متصور است اما نمی توان آنرا به حساب اینکه کلا در مدارس فوتبال کاری نمی شود، گذاشت. خیلی از استعدادهایی که در حال حاضر در تیم های ملی بازی می کنند، مربوط به ده سال گذشته هستند که در پروسه استعدادیابی، آموزش و معرفی چهره شده اند.

در مقطعی این بحث مطرح بود که اقبال خانواده ها به مدارس فوتبال و چرخش مالی آن، باعث شده که این مراکز از هدف اصلی خود دور شده و فعالیتشان معطوف به درآمدزایی شده بود. این انتقاد را قبول دارید؟

اعتقادم بر این است که باید جامع به این موضوع نگاه کرد. عده ای تمام مسائل مربوط به مدارس فوتبال را تایید می کنند و عده ای دیگر نیز کاملا رد. من ترجیح میدهم از این زوایه نگاه کنم: اکثر افرادی که در مدارس فوتبال فعالیت دارند، مربی ورزشی هستند و چه اشکالی دارد همان طوری که یک معلم زبان در کلاس های موسسات خصوصی شرکت کرده و درآمد کسب می کند، مربیان ورزش نیز با فعالیت در مدارس فوتبال، درآمدی به دست بیاورند اما باید بحث کیفیت آموزش را مدنظر قرار داشت. اگر کیفیت آموزش درست باشد و بحث استعدادیابی به خوبی انجام شده و فراگیران معرفی شوند و بچه های مردم با سلامت در این کلاس ها شرکت کنند، چه ایرادی دارد که درآمد زایی نیز انجام شود. به نظرم در این خصوص بی انصافی می کنند، چه اشکالی دارد همانند هر پدیده دیگری در جامعه مسائل مادی نیز مدنظر باشد.

در ضرورت مدارس فوتبال حرفی نیست. اما در این مبان برخی خانواده ها توان مالی ندارند و برخی دیگر نیز اساسا ورزش در سبد خانوار آن ها جایی ندارد. تکلیف فرزندان با استعداد این خانواده ها چه طور می شود؟

وقتی به سبد مصرف خانواده ها نگاه کنیم، هزینه مدارس فوتبال آن قدر سنگین نیست که از پس آن بر نیایند. اگر ورزشکاری استعداد واقعی باشد و به مدارس فوتبال مراجعه کند و از او تست بگیرند، ممکن است هزینه از وی دریافت نکرده یا با هزینه ای پایین تر وی را ثبت نام کنند. یکی از مدارس فوتبال نیز با یکی از مراکز خیریه در تعامل است تا کودکان کار بدون پرداخت هزینه ای در این مدارس ثبت نام کنند. من قبول ندارم کسی در این جامعه باشد که به دلیل ناتوانی مالی نتواند در فوتبال خودش را نشان بدهد.

بحث دلالیسم چه قدر به فوتبال پایه راه پیدا کرده است؟

زمانی می گفتند پدیده دلالی در فوتبال پایه تهران رواج دارد اما متاسفانه به اصفهان نیز سرایت کرده است. در برخی جاها این کار انجام می شود و خانواده ها به مسیرهای اشتباهی کشیده می شوند و با دریافت هزینه های سنگین، بچه های آن ها را به کشورهای خارجی می برند اما نتیجه ای در برندارد و تعدادی از خانواده های متضرر این موضوع را با من در میان گذاشتند. این کودکان پس از این اتفاق سرخورده می شوند. واقعیت تلخی است که این موضوع وجود دارد و نمی شود کتمان کرد اما باید خانواده ها اطلاعات و آگاهی لازم را به دست آورده و در دام افراد شیاد نیفتند. باید با افراد و موسسات خوشنام در زمینه فوتبال همکاری کنند.

در حال حاضر تبلیغات زیادی برای اعزام نونهالان و نوجوانان به کمپ های خارجی انجام می شود. چه قدر می شود به این تبلیغات اعتماد کرد؟

اگر کودکان با خانواده های خود به کمپ های خارجی بروند و زیر نظر آن ها باشند، نتیجه دارد زیرا بچه های ما عاطفی هستند و نمی توانند دور از خانواده در آن محیط ها زندگی کنند. اما به افرادی که با تبلیغات زیاد، از خانواده ها برای بردن کودکان به کمپ های تمرینی همانند ترکیه، پول می گیرند، نباید اعتماد کرد زیرا جوابگو نیست. باید شرایط کمپ های تمرینی در خارج از کشور مورد تایید فدراسیون فوتبال و هیات های فوتبال استان ها باشد.

آماری از نمایندگی و شعبه باشگاه های خارجی در ایران دارید؟

تا جایی که من اطلاع دارم، هیچ باشگاه خارجی بر اساس ضوابط قانونی وبین المللی در ایران نمایندگی ندارد.

چرا؟ به پروسه استعدادیابی در ایران اطمینان ندارند؟

وقتی مناسبات سیاسی در فوتبال دخالت دارد، تاثیرات آن در ابعاد مختلف است، همان طوری که تیم ملی فوتبال ما در جاهای زیادی نمی تواند بازی کند. وقتی باشگاه های اروپایی نمی توانند در ایران محصولات خود را ارائه کرده و درآمدزایی کنند، نمی توانند نمایندگی هم داشته باشند، با افزایش تحریم ها این موضوع شدت بیشتری پیدا می کند و نمی توانیم مراودات فوتبالی خاصی با باشگاه های مطرح جهان داشته باشیم. ضمن اینکه ما در ایران قانون حق کپی رایت نداریم و برای باشگاه های سرشناس که بخشی از درآمدزایی آن ها به فروش کالا و پوشاک تیم هایشان مرتبط است، نمی توانند از این منبع درآمد در کشور ما استفاده کنند.

پس چه طور است که باشگاهی مانند رئال مادرید در مقطعی در کرمان نمایندگی داشت؟

بعد از زلزله کرمان، موج جهانی برای حمایت از زلزله زده ها در سطح جهان شکل گرفت و باشگاه رئال مادرید نیز اعلام کرد که در کرمان تصمیم به ایجاد نمایندگی گرفت و اقداماتی نیز صورت گرفت اما در عمل اتفاق خاصی رخ نداد. دو سال قبل نیز تشکیلاتی از من درخواست داشت که نمایندگی بارسلونا در ایران را برعهده بگیرم اما من همان زمان نیز به آن ها گفتم که این کار شدنی نیست. در مراحل اولیه نیز همکاری هایی داشتیم اما در نهایت با وجود تبلیغات و برد رسانه ای که صورت گرفت، اتفاقی رخ نداد.

مکانیزم کار چه طور بود؟

تشکیلاتی که اشاره کردم، برنامه هایی برای همکاری گسترده با بارسلونا داشتند و در سطح محدود نیز اقداماتی انجام شد اما من وقتی دیدم شکل کار درست و کامل نیست، کنار کشیدم. برای باشگاهی مانند بارسلونا بحث مالی و طرفدار مهم است و چندان به استعداد یابی در ایران فکر نمی کنند، نه تنها بارسلونا، بلکه باشگاه های بزرگ دیگری نیز چنین دیدگاهی دارند. برای برندهای مطرح مهم است که در کشورهای مختلف دنیا نمایندگی داشته باشند و در سال n تومان از این نمایندگی درآمد داشته باشند. بحث مهم دیگر این است که گرفتن نمایندگی باشگاه های بزرگ دنیا در ایران نیاز به سرمایه گذاری دارد اما بیشتر افرادی که به این موضوع ورود می کنند، می خواهند در ابتدا از برند مربوطه بهره برداری کنند اما طرف اروپایی تاکید دارد که ابتدا سرمایه گذاری انجام شود.

در فضای مجازی بحث هایی در خصوص کشف یک استعداد نونهال و به خدمت گرفتن آن توسط بارسلونا و رئال مادرید و نام های مشابه مطرح می شود. این موضوع چه قدر صحت دارد و آیا تاکنون چنین موردی داشته ایم؟

می گویند اما صحت ندارد زیرا شرط باشگاه های خارجی برای جذب استعدادها از کشورهای مختلف این است که خانواده حتما همراه بازیکن باشند و بازیکن نیز باید تبعه شود. باشگاه های اروپایی امکان قرارداد بستن با بازیکنان زیر ۱۶ سال را ندارند و در صورت بروز این تخلف، پنجره نقل و انتقالات آن توسط فیفا بسته می شود. آن ها قانون های محکمی دارند، همان طوری که باشگاه های بارسونا و مارسی به دلیل تخلف در قرارداد بستن با بازیکن زیر ۱۶ سال جریمه شدند، البته امکان حضور مقطعی مثلا برای اردوهای سه ماه در کمپ های خارجی فراهم است که هزینه بالایی را می طلبد. من پیشنهادات زیادی برای برپایی اردوهای تدارکاتی در کشورهای اروپایی نظیر ترکیه دارم اما تاکنون قبول نکرده ام.

چرا؟

مسئولیت سنگینی است که بخواهیم بچه های مردم را به جایی ببریم که معلوم نیست پشت آن به کجاست. حتی یک بار در سمت نماینده یک باشگاه برای بازدید از امکانات کمپی به ترکیه رفتم و پس از بررسی اعلام کردم این کار به صلاح نیست زیرا بچه ها در آنجا امنیتی نداشتند. در مجموع نظرم این است اگر هر مرکزی تایید نهایی امور بین الملل فدراسیون را گرفت، می تواند اقدام به این کار کند، در غیر این صورت صلاح نیست.

در مورد آکادمی ها و مدارس فوتبال داخلی چه آیتم هایی باید در نظر گرفته شود؟

خانواده ها باید تحقیق لازم در این خصوص را داشته باشند. مدرسه فوتبالی که می خواهند فرزندشان را در آن ثبت نام کنند، آیا مورد تایید هیات فوتبال است؟ کودکانی که در این مراکز آموزش دیده اند، به تیم های بزرگ راهی داشته اند یا خیر؟

منبع : ویژه نامه ورزشی روزنامه اصفهان زیبا

 

 


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران