در هنگام آسیب و برای تسکین درد چه زمان از یخ و چه زمان باید از گرما کرد ؟

دو نوع آسیب‌دیدگی وجود دارد
? آسیب‌های حاد
? آسیب‌های مزمن
آسیب‌های حاد سریع اتفاق می‌افتند و طول درمان کوتاه‌تری دارند.
آسیب‌های مزمن به آرامی گسترش می‌یابند و به سختی نیز درمان می‌شوند.


آسیب‌های حاد ناگهانی، شدید و معمولاً تا یک ساعت پس از حادثه خود را نشان می‌دهند. اکثر آسیب‌های حاد نتیجه نوعی برخورد مانند سقوط، پیچ‌خوردگی یا تصادف می‌باشند و در آن‌ها دلیل درد مشخص است.
آسیب‌های حاد علایم خاصی مانند حساس شدن ناحیه آسیب‌دیده، قرمز شدن، داغ شدن پوست در آن محل، تورم و همچنین التهاب را در پی دارند.

آسیب‌های مزمن به آرامی گسترش می‌یابند، خسته کننده و کسالت آور می‌باشند و اغلب به دلیل استفاده بیش از حد از یک عضو خاص می باشند، اما گاهی نیز نتیجه عدم بهبود کامل آسیب‌های حاد می باشند.
چه زمانی باید از سرما یا یخ استفاده کرد.
درمان سرد به وسیله یخ بهترین درمان فوری برای آسیب‌دیدگی‌های حاد است. چون تورم و درد را کاهش می‌دهد.
یخ همچنین تنگ کننده عروق نیز می‌باشد ( رگ‌های خونی را باریک می‌کند ) که این امر باعث کاهش خونریزی داخلی در محل حادثه می‌شود. با این‌حال اینکه آیا یخ درمانی در آسیب‌هایی که به شاهرگ‌های خونی مربوط می‌شوند، مؤثر است یا خیر هنوز مورد بحث و تبادل نظر است.
برای یخ درمانی یخ را در یک حوله نازک پیچیده و برای ۱۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. مدتی به پوست زمان بدهید تا دمای طبیعی خود را بازیابی کند و سپس این کار را برای ۲ یا ۳ بار دیگر انجام دهید.
شما می‌توانید در آسیب‌های حاد چندین مرحله در روز و تا ۳ روز متوالی یخ درمانی را انجام دهید. البته بستگی به شدت آسیب دارد، هر چه آسیب شدیدتر باشد، یخ درمانی طولانی تر خواهد بود.
یخ درمانی همچنین در تسکین برخی دردهای مزمن ( درمان درد ) نیز مفید است. فردی که پس از دویدن دچار زانو درد می‌شود، ممکن است برای کاهش التهاب به یخ درمانی رو بیاورد.

بهترین روش یخ درمانی استفاده از کیسه‌های با کیفیت یخ است. شما همچنین می‌توانید از بسته‌های نخود فرنگی یخ زده و ماساژ یخ با استفاده از آب یخ زده در لیوان‌های کاغذی نیز استفاده کنید.
گرمادرمانی چه موقع کاربرد دارد
گرما درمانی عموماً در آسیب‌های مزمن یا آسیب‌هایی که تورم و خونریزی ندارند، استفاده می شود.
گرفتگی عضلانی، یا دردهای مفاصل برای گرما درمانی مناسب می‌باشند.
سالمندان و افرادی که دردهای مزمن دارند، معمولاً از گرما درمانی قبل از شروع فعالیتهای روزمره برای افزایش انعطاف پذیری بافت‌های همبند و تحریک جریان خون استفاده می‌کنند.
گرما همچنین برای درمان درد و آرام کردن اسپاسم‌های شدید عضلانی نیز مفید می باشد.
برای استفاده از گرما درمانی منبع گرما را بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در محل حادثه قرار دهید تا مطمئن شوید، گرما به لایه های زیرین عضلانی منتقل شده است. گرمای مرطوب بهترین اتتخاب است. برای این منظور شما می‌توانید از یک حوله داغ مرطوب استفاده کنید.
همچنین در صورتی که طرفدار گرما درمانی هستید، می‌توانید بسته‌های گرمایشی ویژه فیزیوتراپی یا پد‌های گرمایی را خریداری کنید.
هرگز از گرما درمانی پس از تمرین استفاده نکنید، چون در این حالت پوست ملتهب می باشد و گرما این التهاب را افزایش می‌دهد. در بعضی از آسیب‌های شدید لازم است که حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از حادثه حتماً به پزشک مراجعه کنید.


تست رایگان فوتبال فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱

[caption id="attachment_10056" align="aligncenter" width="300"] تست رایگان فوتبال[/caption] تست رایگان فوتبال ویژه ...

قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان

تیم ۱۵ سال یاران در لیگ برتر شهرستان اصفهان با ...

خداحافظ محمود خان

پیشکسوت فوتبال ایران و سپاهان که سالها به عنوان سرمربی ...

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای گل کشف شد

از اصفهان تا کازان روسیه/ ماجرای یک دقیقه‌ای که آقای ...

مصاحبه محمد یاوری با خبرگزاری ایسنا(کارشناسی بازی سپاهان-گل گهر سیرجان)

یاوری: سپاهانِ نیمه اول، فراتر از لیگ برتر بود ایسنا/اصفهان یک ...آمار سایت موسسه ورزشی یاران